O nás>Aktuality>Súmrakový a svetelný spínač v jednom

Súmrakový a svetelný spínač v jednom

Keď večer zapadá slnko a úroveň intenzity okolitého svetla klesne pod nastavenú hodnotu, zopne osvetlenie, pri východe slnka ho zase automaticky vypne. Ak je v miestnosti cez deň až príliš svetla, zatiahne žalúzie. Takto elegantne vie pracovať so svetlom nové zariadenie SOU-3 od ELKO EP, ktoré prináša na elektroinštalačný trh hneď dva prístroje v jednom - súmrakový aj svetelný spínač.

Súmrakový a svetelný spínač SOU-3 má vstavaný presný senzor svetla a vďaka krytiu IP65 je určený aj pre vonkajšie použitie. Krabička je prispôsobená na montáž na stenu a má bezskrutkové odnímateľné viečko. Medzi funkciami súmrakový a svetelný spínač sa volí prepojkou.

Vo funkcii súmrakový spínač  spína pri poklese intenzity okolitého svetla pod nastavenú hodnotu (napr. 300 luxov), rozpína potom pri jej zvýšení. Uplatnenie tak nájde najmä pri spínaní osvetlenia za súmraku a v noci u pouličného osvetlenia, osvetlení reklám, výkladov a pod.

Vo funkcii svetelný spínač naopak spína pri zvýšení intenzity okolitého svetla, rozpína pri znížení. V tejto funkcii sa SOU-3 používa pre spínanie zariadení, pri dosiahnutí stanovenej intenzity okolitého svetla (väčšinou svitu slnka), ako sú žalúzie, markízy, solárne panely a pod.

SOU-3 umožňuje nastaviť 3 rozsahy úrovne osvetlenia a 3 hodnoty časového oneskorenia (0, 1 a 2 min.). Možnosť nastaviť časové oneskorenie pritom eliminuje krátkodobé výkyvy intenzity osvetlenia, napríklad oslnením reflektory okoloidúceho automobilu. Vďaka 12A / AC1 (Agsno2) spínaciemu kontaktu umožňuje zariadenie SOU-3 priame spínanie svetiel a to aj s LED.

Nastavenie rozsahu úrovne osvetlenia:

Funkcia súmrakový spínač:         

  • Rozsah 1: 1-10 lx               
  • Rozsah 2: 10-100 lx
  • Rozsah 3: 100-1000 lx

Funkcia svetelný spínač:

  • Rozsah 1: 100-1000 lx
  • Rozsah 2: 1000-10 000 lx
  • Rozsah 3: 10 000-100 000 lx

Súmrakový a svetelný spínač SOU-3 si viete kúpiť v našom e-shope 

 
e-shopRýchly nákup priamo od výrobcu
ELKO EP Slovakia, s.r.o., Fraňa Mojtu 18, 949 01 Nitra